PAPAĞANLAR HAKKINDA BİLGİLER

Hepsi canlı parlak tüylü ve kıvrık gagalıdır. Kafaları büyük boyunları kısa taklit kabiliyetli zeki kuşlardır. Ayaklarını bir el gibi rahatça kullanırlar tırmanıcıdırlar. Genellikle meyve ve tanelerden meydana gelen besinlerini ayaklarıyla kavrayarak gagalarına götürürler. Gaga o kadar kuvvetlidir ki en çetin cevizi bile bir darbede kırabilir. Bir metre boyuna ulaşan Amerika arası bir defada insan parmağını koparabilir. Gülünç davranışları sevimliliği şakacılığı ve konuşma taklit kabiliyeti papağanı yüzyıllarca aranan kafes kuşu yapmıştır. Yalnızlık çeken uzun yol denizcilerine ideal arkadaş olmuştur.

Ara macao

Papağan, papağansılar (Psittaciformes) takımını oluşturan kıvrık gagalı, etli ve kalın dilli, parlak tüylü, sıcak yerlerde yaşayan kuş türlerine verilen ad.

Konu başlıkları

[gizle]

 • 1 Anatomileri
 • 2 Yaşantıları
 • 3 Beslenme
 • 4 Konuşma
 • 5 Yaşam süreleri
 • 6 Zararları
 • 7 Dağılımları
 • 8 Sınıflandırılmaları
 • 9 Ayrıca bakınız
 • 10 Kaynakça

<_script /> //<_script />

Anatomileri [değiştir]

Ayakları kısa ve ikisi önde, ikisi arkada olmak üzere dört parmağa sahiptir. Ön parmakların dipleri kısa bir zarla birbirine bağlıdır. Arkaya yönelik birinci ve dördüncü parmak geriden kavrar ve gaganın yardımı ile çeviklikle tırmanabilir. Tırmanma anında gagalarını üçüncü bir ayak gibi kullanma özelliklerinden dolayı en iyi tırmanıcı kuşlar olarak kabul edilirler.

Kalın ve kıvrık üst gaga hareketlidir. Alt gaga ise yiyecekleri kırmada tabla vazifesi görür. Dil, kalın ve etlidir. Aynı zamanda dokunma organı görevini de yapar.

Papağanların kanatları nispeten kısadır. Bununla beraber, Yeni Zelanda papağanı hariç hepsi iyi uçucudur. Genelde çift veya grup halinde çığlık çığlığa uçarlar. Avustralya’da yaşayan kakadular, binlerce fertten meydana gelen sürüler halinde seyahat ederler.

Beslenirken veya dinlenirken çok sakindirler. Yeşil renklileri o kadar iyi kamufle olur ki, çoğu zaman farkedilmezler. Tüyleri yeşil hakim olmak üzere kırmızı, mavi, sarı, beyaz ve siyah olabilir.Papağanın konuşma özellığı fazla olmasından , insanların dediğini tekrarlayan kuş türüdür.

 

Yaşantıları [değiştir]

Papağanlar toplu halde yaşayan kuşlardır.

Papağanlar tabii halde ağaçlarda yaşarlar. Ancak insan sesini ve melodileri ezberleyerek tekrarlama kabiliyetlerinden dolayı, birçok evde kafeslerde beslenirler. Kafeslerine çiğnemeleri için ağaç parçaları koymak faydalıdır. Yuvalarını ağaç kovuklarına, kaya yarıklarına yaparlar. Eşler birbirlerine bağlıdır. İri yapıda olanların dişileri yılda 2-3, küçükleri ise daha çok yumurta yaparlar.

 

Beslenme [değiştir]

Çeşitlerine göre tomurcuk, çiçek, meyve ve tohumlarla beslenirler. Bu arada hayvansal besin alan birkaç tür de mevcuttur.

 

Konuşma [değiştir]

Papağanlar, çok kuvvetli hafızaları sayesinde öğrendikleri sözcükleri anlamlarını bilmeden tekrar ederler. Doğada özgürken insanlarla hayvanları taklit etmedikleri tetkik edilerek anlaşılmıştır. En tanınmış konuşan türü jako’dur. Erkekler dişilerden daha iyi konuşur. Yeni bir kelimeyi öğrendikleri zaman memeliler gibi mükafat beklemezler. Verilecek cezadan da anlamazlar. Eğitimleri sabır ister.

Türlere göre papağanlar içersinde en çok konuşma yeteneği olanlar şöyle sıralanabilir;

 • Jako,
 • Amazon,
 • Muhabbet kuşu,
 • Lori,
 • Kakadu,
 • Ara,…

Muhabbet kuşu gibi bazı türlerin konuşmaları ıslığa benzer olduğu için farkedilmeyebilir, bununla beraber gri papağan, amazon papağanı, ara ve kakadu gibi türler net ve anlaşılır şekilde konuşabilir. Kuşların konuşma yeteneğini, eğitim, genetik ve geçmiş deneyimler etkileyebilmektedir.

Papağanlar kuşlar sınıfı içersinde beyin organizasyonu en gelimiş canlılar olarak, sebep-sonuç ilişkisi kurmakta oldukça başarılıdırlar. Örneğin telefon çaldığında “alo” ya da kapı çaldığında “kim o” gibi kelimeleri söyleyebilirler. Bu tarz kelimeleri söyletmenin öncelikli olarak eğitimle ilgili olduğunu belirtmek gerekir.

 

Yaşam süreleri [değiştir]

Ortalama ömürleri 70 yıl kadar olan papağanların 315′ten fazla çeşidi vardır. Kafestekiler 30-40 yıl yaşayabilir. Elli yıl yaşayanları görülmüştür.

 

Zararları [değiştir]

Tarım ürünlerine olan ziyanlarından dolayı bol avlanmaktadırlar. Esaret hayatına rahat alıştıklarından kafeste kolayca beslenebilirler. Fakat “papağan hastalığı” diye bilinen psittakozu, insana bulaştırdıklarından zararlı olabilirler.

 

Dağılımları [değiştir]

Afrika, Amerika, Asya ve Okyanusya’nın tropikal orman bölgelerinde yaşarlar. türkiyede ise doğal olarak yaşayan iki tür yeşil ve iskender papağanları

 

Sınıflandırılmaları [değiştir]

Çarpıcı renkli bir tür, Trichoglossus haematodus

Papağanlar dil yapısına göre iki ana gruba ayrılır;

 1. Ceviz ve meyveyle beslenen düz ve kaygan dilliler,
 2. Bitki özüyle beslenen fırça dilliler.
 • Familya Psittacidae: 332 tür
  • Alt familya Loriinae: loriler 12 cinsde 53 tür
  • Alt familya Psittacinae: 9 oymak
   • Oymak Psittrichadini
   • Oymak Nestorini: 1 cins 3 tür
   • Oymak Strigopini:
   • Oymak Micropsittini: 6 tür, bütün türleri aynı cinste toplanmıştır.
   • Oymak Cyclopsitticini: incir papağanları, 3 cins 6 tür
   • Oymak Platycercini: 4 cinsde 37 tür
   • Oymak Psittaculini: 12 cinsde 66 tür
   • Oymak Psittacini: 3 cinsde 12 tür
   • Oymak Arini: 30 cinste 148 tür 
   •                                                                                                                                                                           

 

 

 

KANARYALAR HAKKINDA BİLGİLER


kanaryanın beslenmesi

doğada yaşayan her canlı gibi kanaryada tertipli ve dengeli beslenmeden yoksun bırakılırsa bunun tesirleri görülür. kanaryalarımızın sağlıklı uzun ömürlü olmaları için vücut ihtiyaçlarına ve alışkanlıklarına ideal olarak yeterli oranda ve temiz beslenmesi gerekmektedir.

doğada yaşayan kuş mevsimlere göre bulduğu yiyeceklerle beslenir, gereksinimi olan şeyi yer, istemediğini yemez yani bir seçme özgürlüğü vardır. ama evde beslediğimiz kuş için aynı şeyler geçerli değildir. biz önüne ne koyarsak onu yemek mecburiyetindedir. işte bu sebeple dolayı kuşun ihtiyaçlarını çok iyi öğrenip ne tür besinlerle ne biçimde,ne kadar besleyeceğimizi bilmemiz gerekmektedir. bütün besinler iyi,taze ve kokuşmuş olmamalıdırlar. kötü yemler kuşun sağlığını bozacağı gibi ötüşlerinide tesirler.

ayrıca kafese hapsettiğimiz kanaryalara doğada bol oranda tükettikleri taze yeşillik ve meyvalardan da verilmelidir. kanaryalara dönüşümlü olarak bir hafta 2 defa yeşillik (kıvırcık, marul, kara lahana, semizotu, ıspanak, hindibağ, tere, havuç, pazı vs. ), bir hafta da 2 defa mevsimine ideal meyva (elma, şeftali, muz, portakal, karpuv vs.) vermek gerekmektedir.

kanarya


kanaryaya verilecek besinler

bu besinler 3 grupta toplanır: tohumlar-yemler vitaminler mamalar
kanaryaya verilecek karma tohum yemleri genel formül:

kış karması: (kışı soğuk yerde geçiren kanaryalar için)

şalgam tohumu 4 ölçek

irmik 2 ölçek

nijer tohumu 2 ölçek

kenevir tohumu 2 ölçek

marul tohumu 2 ölçek

hindiba tohumu 2 ölçek

kuşyemi 1 ölçek

keten tohumu 1 ölçek
yaz karması: (kışı ılık yerde geçiren kanaryalar ve yaz mevsimi için}.

şalgam tohumu 4 ölçek

yulaf bulguru 1 ölçek

kuşyemi 1 ölçek

marul tohumu 1 ölçek

hindiba tohumu 1 ölçek

keten tohumu 1 ölçek

kenevir tohumu 1 ölçek

bundan başka, ötüş kanaryaları, renk kanaryaları ve tüy kanaryaları için ayrı ayrı karma yem formülleri geliştirilmiştir.
bunları da şu biçimde sıralayabiliriz:
ötüş kanaryaları için karma yem:

şalgam tohumu 4 ölçek

kuşyemi 2 ölçek

kolza 1 öiçek

keten tohumu 1/2 ölçek

sağlık tohumları

karması 1/2 ölçek

hindiba tohumu 1/2 ölçek

beyaz marul tohumu 1/2 ölçek
renk kanaryaları için karma yem:

şalgam tohumu 3 ölçek

kuşyemi 4 ölçek

kolza 1 ölçek

beyaz darı 1 ölçek

keten tohumu 1/2 ölçek

kenevir tohumu 1 /2 ölçek

yulaf bulguru 1/2 ölçek

sağlık tohumları

karması 1 /2 ölçek

özel renk mamaları (tarife göre)
kıvırcık tüylü kanaryalar için karma yem:

kuşyemi 4 ölçek

kenevir tohumu 2 ölçek

şalgam tohumu 2 ölçek

kolza 2 ölçek

hindiba tohumu 2 ölçek

yulaf bulguru 1 ölçek

keten tohumu 1 ölçek

yukarda adı geçen ve bazı karma yemlere konulmasında yarar olan sağlık tohumları karması, aşağıdaki maddelerden, belirtilen miktarlarda koyularak elde edilir.
bunların yem katışıklarına % 5 oranında konulmasıyla bazı yararlar sağlanmakla birlikte, hiçbir vakit % 5 oranından fazta kullanılmamalıdır.

bunun pek çok sakıncası vardır.sağlık tohumları katışığı:

anason tohumu 1 ölçek

susam tohumu 1 ölçek

niger tohumu 1 ölçek

gri haşhaş tohumu 1 ölçek

devedikeni tohumu 1 ölçek

hardal tohumu 1 ölçek
tohumlar-yemler

tohumlar kanaryaların ana gıdalarını oluştururlar. her tohumun özelliği farklıdır. tohumların bir kısmı yağlı, bir kısmı unlu, bir kısmıda mülayim tutucudur. yapılacak karışımlardaki oranlar çok mühimdir. ama bundan böyle bu işe uzun yıllar vermiş yemcilerin hazırladığı yemleri piyasada bulabiliriz. sıcak iklimli bir yerde yaz aylarında turp, kenevir, keten, susam verirsek kuşu şişmanlatır veya vakitsiz kızgınlaşmasını sağlarız.
yulaf gibi güçlü tohumların sade ve fazla olarak verilmesi kuşun vakitsiz tüy dökümüne sebebiyet verir.

türkiye koşulları için aşağıdaki yem karışımı uygulamak iyi olur. %40 şalgam tohumu,%40 kuş yemi, %20 çeşitli tohumlarsıcak zamanlarda nişastalı tohumlar, hububatlar, soğuk zamanlarda yağlı tohumlar, çiftleşme mevsimlerinde kızıştırıcı tohumlar daha fazla oranlarda verilebilir.
şalgam tohumu:
kanaryada beslenmenin esasını oluşturan tatlı bir tohumdur. iyi sindirim için gereken yağı içerisinde bulundurur,oval siyaha yakın koyu kırmızı ve koyu mor renktedir.yabani şalgam: y
uvarlak mora yakın kırmızı renkli acı lezzette tatlısından daha ufak boydadırlar. kuş için yararlı olmayan bir besindir. kanaryaya vermekten uzak durulmalıdır. rapiska adıylada satılır.kuş yemi:
şalgamdan sonraki besindir. saman sarısı renginde unlu bir tohumdur,azot ve kireç yönünden zengindir.niger: uzun oval siyah renkte yağlı,çok güçlü bir tohumdur,kızıştırıcı özelliği fazladır. afrika'da yetiştirilir,kuşa çok az oranlarda verilmelidir. fazla verilirse kuşu çok çabuk yağlandırır ve vakitsiz kızışmasına sebebiyet verir.

yulaf bulguru: unlu uzun bir hububattır. kuşa verilirken kabuğu arınmış,bulgur durumunda kırılmış olması gerekmektedir. serinletici bir tohumdur,güçlü besinlerden olduğundan fazla verilmesi zararlıdır.

kolza: yuvarlak siyaha yakın mor renktedir. şalgam gibi özellikleri vardır tadı daha acıdır ve yağlıdır.

sıhhat tohumları: anason,kimyon,haşhaş,lahana,salata,hardal, semizotu tohumlarıdır. faydalı besinlerdir ama kuvetli oldukları için az oranlarda verilmelidirler.

keten tohumu: uzun yassı kahve renkli yağlı besindir. kuşun bağırsaklarını çalıştırarak kabızlığı engeller.

turp: iri kırmızı renkte besleyici,lezzeti acı bir tohumdur. kızıştırıcı olduğu için kanaryaya fazla verilmemelidir.

akdarı: kanaryalar için

japondarısı: kanaryalar için

incidarı: kanaryalar için

horozibiği: kanaryalar için

kenevir: kanaryalar için

perilla: kanaryalar için

kahverengidarı: diğer kuşlar için

arpa: diğer kuşlar için

aspur: diğer kuşlar için

esmerbuğday-arapdarısı: diğer kuşlar için

panicum: diğer kuşlar için

pirinç-çeltik: diğer kuşlar içinmamalar

kanaryanın beslenmesine ceşitlilik katmak,diğer besinlerden sağlayamadıklarını vermek ,kanaryada istenilen farklılıkları sağlamak amacıyla çeşitli mama karışımları oluşturulmuştur. bunlar kuvvet mamaları ve renk mamaları olarak ikiye ayrılır.kanarya kuvvet maması

bir yumurta katı hale gelinceye değin haşlanır. soğuduktan sonra sarısı çıkartılarak ezilir. buna biraz pişmiş yumurtanın beyazından da koymakta fayda vardır. iki bisküvi kuru olarak ezilerek, toz durumuna getirilir ve yumurtanın içerisine dökülerek karıştırılır. bu karışıma yarım çay kaşığı bal, iki damla balıkyağı, bir miktar bira mayası ve bir oran da süt ilâvesiyle kuşun iştahla yiyeceği ve iyi bir gelişim sağlayacağı bir mama elde edilir. bu mamaların içerisine, çiftleşme ve tüy dökümü sıralarında yumurta kabuğu tozu veya mürekkepbalığı kemiği tozu karıştırılabilîr. bu ilâve, kuşun kalsiyum gereksinmesini karşılayacaktır.renk mamaları

doğadaki yabanıl kanarya çeşitlerinin belirli renk özelliklen göstermesine rağmen evcil kanarya türleri arasında pek çok alımlı renkte kanarya bulma olanağına sahibiz. bu olanağı bize tanıyan, kanarya yetiştiricilerinin bu yoldaki araştırıcı çaba ve emekleridir. bu çalışmalar, değinildiği üzere iki esas yönlenme göstermiştir.

bunlardan birincisi, mendel'in "kalıtım kuralları" çerçevesi içerisinde, belirli bir renkte kanarya elde edebilmek için ideal özellikler belirten dişi ve erkek kanaryaların çiftleştirilmesi düşüncesine dayanır. bu çabalar sonunda elde edilen seçkin nitelikli kanaryaların renk özellikleri kalıcıdır ve kalıtımla yine kendi döllerine aktarılabilir.

ikincisiyse, bilhassa ingiltere'de, kanaryaların renkleri üstüne yapılan kimyasal çalışmalar yönünden olmuş ve bazı özel meşinlerle çok farklı, alımlı renkte kanaryalar elde edilebilmiştir. ancak bunlar, besin diyetlerin özelliklerini veren maddeler çıkartıldığında, tekrar gerçek renklerine dönerler. bundan başka, suni olarak kazandıkları bu renk özelliklerini, kendi döllerine sadece kalıtım yoluyla geçirebilme özelliğine sahip değildirler.

renk mamaları adıyla anılan, kuşların tüy diplerinde bulunmakta olan renk verici maddeleri istenilen yönde etkileyen, vitamince zengin, kuş sağlığına zararsız, renklendirici bu mamalar, kanaryalara iki aylık olduklarında, her gün kanarya başına bir çay kaşığı olmak üzere verilmeye başlanır. renk mamaları tüy dökümü sırasında artırılabilir, ancak çiftleşme müddeti içerisinde, kuluçka

kanaryaların tüylerinde koyu sarı,kırmızı,tarçıni,portakal renklerini yapay olarak oluşturmak mamalar sayesinde olası olmaktadır. hazırladığımız yumurta mamasına 4-5 damla zeytinyağı,makinada ince çekilmiş kırmızı taze kayın biberinden bir çay kaşığı eklenerek kuşa verilir.

kasım ayından başlayarak hergün mamalığa bir kahve kaşığı koyularak tatbik edilir. mamanın yanısıra kuşa haftada bir defa kenevir,keten ve darıyı bir miktar fazlaca vermek gerekmektedir,bundan başka bolca yeşillik ve meyvada verilir.

renk mamasına yalnızca dişilerin yumurtlama döneminde ve yavrular 5-6 haftalık oluncaya kadar ara verilmelidir. daha sonra yavrularla birlikte kuşlara renk maması verilmeye devam edilmelidir. mamanın hergün tertipli olarak kuşa verilmesi gerekmektedir,bir gün dahi vermezsek bu kuşun renginde belli olacaktır.yumurta maması

bir yumurta katı hale gelinceye kadar haşlanır. soğuduktan sonra sarısı çıkartılarak ezilir içerisine az oranda beyazı rendelenerek karıştırılır,iki adet bisküvi ezilerek toz durumuna getirilerek içerisine karıştırılır ,karışıma yarım çay kaşığı bal,iki damla balık yağı,bir miktar süt ilave edilir ve kuşa verilir. bundan başka bu karışıma elma,şeftali,muz gibi meyvalarda rendelenerek karıştırılabilir,fakat elma karıştırılacaksa mamaya balık yağı koymamalıyız çünkü elma ile balık yağı birleştiğinde mamayı bozar.

yumurta ezmesine dövülmüş haşhaş tohumu,kenevir tohumu,rendelenmiş havuç,mangal kömürü tozu,mürekkep balığı kemiği tozu,az oranda haşlanmış patetes,galeta unu,ezilmiş bisküvi,bal ve süt ,badem ezmesi karıştırılarak besleyici ve karışımı zengin bir mama yapabiliriz.

kanaryamıza kuru ekmeklerin üstüne şekerli sıcak süt dökerek yumuşayıp soğumasını bekledikten sonra meydana gelen karışımıda verebiliriz.

önemli: hazırladığımız bu karışımların kanarya tarafından taze olarak yenmesi mühimdir. mamaların kaplarda bir günden fazla tutulmaması gerekmektedir aksi halde bunlar bozularak yiyen kuşun hastalanmasına sebep olur.vitaminler

vitaminler vücudun gelişmesini ve hastalıklara karşı direnç göstermesini temin eder. kanaryaya doğadaki çeşitli besinlerden vermek suretiyle her türlü vitamin ihtiyaçlarının giderilmesi gerekmektedir.

a vitamini: muz,portakal,domates,havuç,yeşil lahana,patateste bulunur. yumurta sarısındada vardır. yetersiz verilirse bünyenin gelişimi durur,hastalıklara karşı direnç azalır.

d vitamini: ıspanak,pancar,lahanada bulunur. vücuttaki kemiklerin gelişimini temin eder,kireç oranını ayarlar,yetersiz olursa kuşun kemikleri ve gagası kolay kırılır.

b vitaminleri: ıspanak,domates,lahana,dereotu,yeşil biber,yumrtada bulunur. yetersizliği halinde gelişme bozuklukları,kabızlık,sürgün,sinir sisteminde bozukluklar ortaya çıkar.

e vitamini: hurmada,marulda,galeta ununda,yumurta sarısında,ıspanakta bulunur. vücudun cinsiyet hormonlarını düzenler,canlılık,kudret ve üretimi temin eder.

c vitamini: yeşilliklerde ve turunçgillerde bulunur. vücudun hastalıklara karşı mukavemetini artırır,kuvvetlendirir.

k vitamini: lahanada,kenevirde,ıspanakta bulunur. kanda bulunmakta olan hemoglamin maddesini takviye eder,kansızlığı engeller.

u vitamini: lahanada bulunur. karaciğeri kuvvetlendirir.
kanarya beslemesinde su

her canlı gibi kuşlarında en büyük gereksinimidir. su verilecek sulukların kir ve pislik tutmayacak kalitede dıştan takılabilir özellikte olması gerekmektedir. su durmakla meziyetini yitirebilir,plastik suluklarda ışığın tesiri ile yosun tutabilir. dolayısıyla her gün suyu tazelenmelidir. bu su berrak,temiz ve içilebilecek nitelikte olmalıdır. hafta da bir kere içme suyuna 1/5 oranında maden suyu koymak, sindirim sisteminde pozitif etkiye neden olur. haftada iki kere banyo yapması için geniş bir kap içerisinde su koymalıdır. kus üzerindeki tozlardan ,ayaklarındaki pisliklerden arınır. yıkanma kabinin içerisine konan suya bir miktar yemek sodası konulursa tüy dipleri bakterileri için fayda temin eder ve tüylerini parlaklaştırır. kus yıkanmadan evvel sudan bir miktar içerek kontrol eder. yemek sodalı sudan içtiğinde bu su hazımsızlığa da iyi gelir.
kanarya beslenmesinde meyve ve yeşillikler

kafes hayatına alıştırılmış kanaryaların yeşillik ve meyveler de bulunmakta olan bol vitamin gereksinimini giderebilmesi bizlerin görevidir. yaz mevsiminde; marul,salata,semizotu,taze incir,kara lahana,havuç,elma. kış mevsiminde; kuru incir,elma,ıspanak,kara lahana,su teresi,hindi bağ,havuç,pazi,rokagibi yeşillikler ve meyveler verilmelidir. doğada bulunmakta olan farklı yeşilliklerde verilebilir. kanarya yem ve tohumlarından bahçenizde veya saksıda filizlendirip,taze yeşillik olarak kuşunuza sunabilirsiniz. saksılarda ve plastik kaplarda yetiştirilen yeşillikleri kafeslere veya salmalara kabı ile birlikte koyarsanız kanaryalar diledikleri kadar severek yerler,kalanlarda yeşil olarak diğer günlere taze olarak kalır. kanaryalar hıyarı severler,fazlası karin ağrısı yapar,vakitsiz tüy dökümüne neden olur. elma faydalı bir meyvedir. bağırsakları rahatlatır,idrar verici ve uyku vericidir. alkol ,asit ve seker ihtiva eder. vitamince zengindir. ancak kusun ishal zamanlarında verilmemelidir. limonun kusun ses telleri üstünde pozitif tesiri vardır. yağlı kusun yağını eritir. bir parça kafese asılabildiği gibi suluğuna birkaç damlada sıkılabilir. vücut kırıklığına iyi gelir.
kanarya mamaları

kanarya beslenmesine değişiklik katmak ve yediği tohumlardan alamadığı bazı vitaminleri takviye yapmak için mamalar hazırlanıp verilmesi büyük faydalar temin eder. kanarya mamalarını iki kısma ayirabiliriz. kanarya kuvvet mamaları ve kanarya renk maması diye. kanaryalar yumurtayı çok severler ve kusun beslenmesine yardımcı olur. özellikle yavru ve cifleştirmeğe hazırlık devresinde mamalar önemli rol oynar. mama hazırlamak elektrikli mikserler ile çok kolay ve çabuk olmaktadır. karışım tam sağlanır. karışımda dikkat edilecek bir hususta mamanın ne çok kuru ne de çok ıslak olmamasıdır. kıvamını iyi ayarlamak gerekmektedir. kuru olursa kuşlar severek yemez,çok yas olursa da çamur gibi olur kuşlar rahat yiyemez. yumurta ile hazırlanan mama sıcaklarda çabuk bozulur. kanaryalara verilen mamanın 2 veya 3 saat içerisinde tükenecek biçimde azar azar verilmelidir. mama fazla yapılmışsa buzdolabında muhafaza ediniz. verileceği vakit bir miktar dışarı çıkartıp soğukluğunun gitmesini bekleyiniz. mamalıkta fazla kalan yumurta bayatlayarak bakteri üretir.
kuşta mide rahatsızlığına ve zehirlenmelere neden olur.aşağıdaki biçimlerde verebiliriz.

1. yumurtanın sarisi ve biraz beyazı rendeden geçirilip verilir.

2. yumurtanın sarisi ve biraz beyazı bisküvi ve galeta unu ile karıştırılıp verilir.

3. yumurtanın sarisi ve biraz beyazı bisküvi veya mısır unu ile karıştırılır bu karışıma balık yağı ,bira mayası konup verilebilir.

4-yumurtanın sarisi ve biraz beyazı bisküvi,mısır unu balık yağı,findik ezmesi ile karıştırılıp verilir.

5-yumurtanın sarisi ,beyazı,bisküviye ilaveten çekilmiş kenevir tohumu karışımı kisin iyi gelir,mamanın üstüne tuz serper gibi niger tohumu da verilebilir.

6-yumurtanın sarisi ,beyazı ,bisküvi,ve unlara ilaveten bir parça haşlanmış patates (kabuğu soyulmuş)karistirilip verilebilir.

7-yumurtanın sarisi ve beyazı bisküviye ilaveten pirinç unu, yulaf unu ve darı unu karışımı da verilebilir.

8-yumurtanın sarisi,beyazı,bisküvi,ve unlara ilaveten havuç karışımı da verilebilir.

9-kanaryanın yumurtlama devresinde yumurtanın sarisi,beyazı bisküviye ilaveten yumurta kabuğu tozu ve mürekkep baliği kemiği tozu karışımı da verilmelidir. yukarıda 9 grup mama anlatılmıştır. kanaryalara bu mama gruplarından istediğinizi hazırlayıp verebilirsiniz. bu grupların yalnız bir tanesini sürekli verirsek kuşta bıkkınlık yaratır,ara sıra bu karışımları yukarıdaki gibi uygularsak kus mamayı daha da iştahlı yiyecektir.
kanarya renk maması

kanaryalara renk maması hazır olarak satılanları da verebilirsiniz halk arasında ""salçalık biber"" adıyla anılan koyu kırmızı renkli kalın etli biber ,mikser de çekilip karıştırarak ta verebilirsiniz. hazır mamalar yemin içerisine karıştırıldığı gibi suyuna sıvı olarak dökülen mamalarda vardır. ebeveynlere tüy dökümü mevsiminde,yavrulara 2 aylıkken verilmelidir. dozunu iyi ayarlamak gerekmektedir fazla verildiği takdirde kusunuz zarar görebilir. biber kafese tüm olarak asılıp da verilebilir. biberin hiçbir yan tesiri yoktur, istediğiniz kadar verebilirsiniz. renk verme özelliğinin yani sıra vitamin bakımından da zengindir.
kanarya beslenmesinde kum ve mineraller

kanaryanın dişleri yoktur. yedikleri tohum ve hububatlar serttir. bunların sindirilmeleri için iyice öğütülmelidir. dişleri olmadığı için bu görevi kum yapar. kusun yuttuğu kum kursağına gider,ayni biçimde kursağına giden sert gıdalar kum tanelerine sürtünerek ufalanır,toz durumunda öğütülür ve böylece sindirim olayı rahatlamış olur. verilecek kumda toz seker büyüklüğünde köseli kirilmiş tas olarak ,temiz,kuru ve mikroptan arındırılmış olmasına dikkat edilmelidir. küçük bir kap içerisinde verilebilir. kafesin tabanına da taslı kum konursa ,kus tabana serilen kumdan da kum gereksinimini giderir ve ayak temizliğine de yararı olur. doğadaki kus yapısının gerektirdiği mineralleri doğadan sağlar kafesteki kusun gereksinimini bizim sağlamamız gerekmektedir. bu mineraller arasında en ön sırayı kuskusuz kalsiyum ve fosfor alır. mamasına konulacak un durumuna getirilmiş yumurta kabuğu ,kafese asılan mürekkep baliği kemiği ,az oranda suyuna karıştırılacak kireç tozu bu gereksinimi karsılar.

kus malzemesi satan dükkanlarda torba içerisinde hazırlanmış kum ve mineral karışımını bulabilirsiniz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !